Carya ovata (Hickory Shagbark)

Carya ovata (Hickory Shagbark)

Shagbark Hickory, Shell-Bark Hickory, Little Shell-Bark Hickory, Shellbark Hickory, Carolina Hickory, Scalybark Hickory, Upland Hickory, Shellbark Hickory


Carya ovata (Hickory Shagbark) je vysoký opadavý strom široko kužeľovitého habitu s nepravidelnou, oválne zaoblenou korunou a úchvatným rovným sivým kmeňom, ktorý sa lúpe vo veľkých, strapatých pásoch. Vzostupné a zostupné vetvy sú odeté do tmavých olivovozelených listov, pričom každý list má 5 špicatých lístkov dlhých 7-17 cm. Na jeseň sa sýto žltnú a zlatohnedú. Na jar sa objavujú nenápadné zelenožlté kvety, samčie kvety v previsnutých jahniach a samičie kvety v krátkych klasoch. Po samičích kvetoch nasledujú sladké, jedlé oriešky. Oriešky Hickory sú ľahko konzumované širokým spektrom vtákov a cicavcov, vrátane divej kačice, kačice lesnej, kačice severskej, moriaka divého, bažanta kruhohlavého, vrany obyčajnej, raja modrého, brhlíka bieloprsého, ďatľa červenobruchého a žltej. brucho sapsucker. Vysoký okrasný tieňový strom pre veľké pozemky.

  • Dorastá do výšky 70 – 80 stôp (21 – 24 m) a šírky 50 – 70 stôp (15 – 21 m).
  • A plné slnko až polotieň milenec, táto rastlina je ľahko pestovať v humusný , bohatý , vlhký , dobre odvodnené pôdy . Toleruje občasné obdobia suchá pôda . Odolný voči suchu po založení.
  • Nie je potrebné žiadne bežné prerezávanie. Odstráňte choré, poškodené, preťažené alebo krížiace sa výhonky.
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami. Dávajte pozor na hálky, múčnatky a škvrny na listoch. Shagbark Hickory je len zriedka prehliadaný jeleňmi, pokiaľ preferované potraviny nie sú obmedzené alebo nedostupné.
  • Rozmnožujte semenami zasiatymi in situ hneď po dozretí; sadenice rýchlo vyvinú hlboký koreňový koreň a neznášajú presádzanie.
  • Pochádza z Quebecu do Minnesoty na juh do Gruzínska a Texasu.

Požiadavky

Otužilosť 4 – 8
Tepelné zóny 1 – 8
Typ rastliny Stromy
Rodina rastlín Carya - Hickories
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (stredná, neskorá)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 70' – 80' (21m - 24m)
Šírenie 50' – 70' (15 m – 21 m)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Nápadné, ovocie a bobule
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Minnesota,Missouri,Nebraska,Severná Dakota,Ohio,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Maine,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Vermont,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Oklahoma,Texas
Tolerancia Ílovitá pôda, jeleň, suchá pôda
Priťahuje Vtáky, Motýle
Záhradné štýly Préria a lúka