Camassia scilloides (divoký hyacint)

Camassia scilloides (divoký hyacint)

Atlantic Camas, Divoký hyacint, Camassia esculenta, Quamasia hyacinthina


Camassia scilloides (Divoký hyacint) je trsovitá cibuľová trvalka so vzpriamenými strapcami, 10-30 cm dlhými, až 20-timi sladko voňajúcimi, hviezdicovitými, levanduľovými až veľmi bledomodrými, takmer bielymi kvety s kontrastnými žltými tyčinkami. Kvitnúce asi mesiac na jar až začiatkom leta, kvety sa otvárajú postupne zdola nahor. Bohaté na nektár priťahujú včely a motýle. Vyrastené na nahých kvitnúcich stonkách sa týčia na vrchole pekného lístia s dlhými, úzkymi, trávovitými, jasne zelenými listami. Listy po odkvitnutí zožltnú a do polovice leta celá rastlina vybledne v zemi. Cibule sú jedlé a boli dôležitým zdrojom potravy pre niektoré indiánske kmene a skorých európskych osadníkov. Táto užitočná cibuľka, ktorá je nápadným prvkom v záhrade, dodáva okrajom niečo iné v čase, keď letné trvalky ešte nedosiahli svoje tempo. Divoký hyacint je skvelým doplnkom do prérijných aj lesných záhrad. Ak sú rastliny spokojné, jemne presejú do okolia.

  • Dorastá do výšky 1-3 stopy (30-90 cm) a 1-2 stopy šírky (30-60 cm).
  • Ľahko pestované v plné slnko až polotieň v úrodný , bohaté na humus , vlhký , dobre odvodnené pôdy . Preferuje plné slnko. Počas vegetačného obdobia potrebuje pravidelnú vlhkosť, ale po odkvitnutí znesie aj suchšie podmienky, keď rastliny smerujú do letného pokoja. Znáša sucho a hlinitú pôdu .
  • Ohromujúce poľné lúky , chatové záhrady alebo hranice . Veľkolepé vo veľkých zametacích driftoch. Pre najlepší vizuálny dojem, pestovať v skupinách (najmenej 10 až 15 žiaroviek). Výborne rezané kvety.
  • Vo všeobecnosti bez škodcov a chorôb .
  • Byť vysadené na jeseň 4-6 palcov hlboké (10-15 cm) a 6 palcov od seba (15 cm).
  • Rozmnožujte semenami zasiatymi na jeseň alebo delením trsov.
  • Pochádza zo strednej a východnej Severnej Ameriky.

Požiadavky

Otužilosť 4 – 8
Typ rastliny Cibuľoviny, trvalky
Rodina rastlín Camassia - Postele
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
leto (skoro)
Výška 1' – 3' (30 cm – 90 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 6' (15 cm)
Hĺbka 4' – 6' (10 cm – 15 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Rezané kvety, nápadné
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Missouri,Ohio,Wisconsin,Severovýchod,Maryland,Pennsylvánia,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Oklahoma,Texas
Tolerancia Ílovitá pôda, sucho
Priťahuje Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka