Betula papyrifera (breza papierová)

Betula papyrifera (breza papierová)

Papierová breza, Kanoe breza, Biela breza


Betula papyrifera, bežne nazývaná breza papierová alebo breza kanoe, je robustný, rýchlo rastúci strom s najatraktívnejšou lesklou bielou kôrou, ktorá sa odlupuje v papierových prúžkoch a odhaľuje pod ňou oranžovo-hnedú kôru. Dospelé stromy, ktoré rastú s oválnym zaobleným habitom, majú na bielej kôre čierne znaky. Vajcovité, nepravidelne zubaté, tmavozelené listy sa na jeseň sfarbujú do jasne žltej farby. Na jar sa drobné žltkastohnedé samčie kvety objavujú v ovisnutých kvietkoch, zatiaľ čo zelenkasté samičie kvety sa objavujú vo vzpriamených kvietkoch. Samičie kvety ustupujú previsnutým kužeľovitým plodom obsahujúcim početné malé okrídlené semená.

Papierová breza dostala svoje meno podľa povahy svojej kôry. Dávno ľudia odlupovali vrstvy tenkej, papierovej kôry a písali na ňu ako spôsob posielania správ. Všeobecný názov kanoe breza pochádza z použitia kôry na výrobu elegantných, ľahkých kanoe medzi domorodými Američanmi a ranými lovcami kožušiny.

Výnimočne odolná, papierová breza najlepšie funguje v chladnom severnom podnebí, kde sú koreňové zóny v zime často pokryté snehom a zle sa jej darí v horúčavách a vlhkých oblastiach. Betula papyrifera je jedným z najobľúbenejších stromov krajiny Nového Anglicka (je to štátny strom New Hampshire), často sa vysádza pre krásu svojej výraznej kôry a zlatej jesennej farby.  • Dorastá do výšky 50 – 70 stôp (15 – 21 m) a šírky 25 – 50 stôp (7 – 15 m).
  • A plné slnko alebo čiastočný tieň milenec, táto rastlina je ľahko pestovať v stredná až mokrá , dobre odvodnené pôdy . Toleruje širokú škálu pôd, vrátane piesočnatých alebo skalnatých hliniek, ale potrebuje stále vlhké pôdy.
  • Perfektné ako a exemplár rastliny alebo v hranice , chatové záhrady, mestské záhrady, a základové výsadby .
  • Nízka údržba , táto rastlina potrebuje malý rez. Ak je prerezávanie nevyhnutné, prerezávajte ho počas obdobia vegetačného pokoja a vyhnite sa prerezávaniu na jar, keď miazga tečie.
  • Môžu byť ovplyvnené piliarkami, voškami, hrdzou a škvrnitosťou listov.
  • Rozmnožujte semenami, odrezkami z mäkkého dreva alebo štepením
  • Pochádza zo Severnej Ameriky

Požiadavky

Otužilosť 2 – 7
Tepelné zóny 1 – 7
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, A1, A2, A3
Typ rastliny Stromy
Rodina rastlín Betula - Brezy
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 50' – 70' (15 m – 21 m)
Šírenie 25' – 50' (7,5 m – 15 m)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Aljaška,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Michigan,Minnesota,Nebraska,Severná Dakota,Ohio,Južná Dakota,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Maine,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Severozápad Pacifiku,Idaho,Oregon,Washington,Skalnaté hory,Colorado,Montana,Wyoming,Juhovýchodná,Severná Karolina,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia
Tolerancia Jeleň, sucho
Použitie v záhrade Postele a okraje
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Neformálne a Chata,Tradičná záhrada