Betula nigra (breza riečna)

Betula nigra (breza riečna)

Breza riečna, Breza čierna


Betula nigra (breza riečna) je košatý opadavý strom cenený pre svoju neuveriteľne sa odlupujúcu kôru. Lososovo ružová, spočiatku hladká a lesklá, kôra sa odlupuje a kučeravá v škoricovohnedých až čiernych plátoch. Táto energická a rýchlo rastúca breza má veľký, pyramídový, vzpriamený habitus a nesie kosoštvorcové, lesklé zelené listy so striebristými spodnými stranami, ktoré na jeseň žltnú. Na jar sa drobné žltkastohnedé samčie kvety objavujú v ovisnutých kvietkoch, zatiaľ čo zelenkasté samičie kvety sa objavujú vo vzpriamených kvietkoch. Samičie kvety ustupujú previsnutým kužeľovitým plodom obsahujúcim početné malé okrídlené semená.

Breza riečna sa môže pestovať ako strom s jedným kmeňom alebo s viacerými kmeňmi. Táto breza je ideálna pre vlhké pôdy, znesie aj miesta so suchšími pôdami a je možno kultúrne najviac prispôsobivá a tepelne odolná z brez.

  • Dorastá do výšky 40-70 stôp (12-21 m) a 40-60 stôp (12-18 m).
  • A plné slnko alebo čiastočný tieň milenec, táto rastlina je ľahko pestovať v priemer , vlhké pôdy . Táto riečna breza, prispôsobivá a odolná voči teplu, porastie v širokom spektre situácií, vrátane polovodných podmienok, ale najlepšie sa jej darí vo vlhkých, mierne kyslých pôdach. Zvážte použitie namáčacích hadíc a mulčov z kôry, aby boli koreňové zóny chladné a vlhké.
  • Perfektné ako exemplár rastliny alebo v hranice , pozdĺž rybníky a potoky , chatové záhrady a základové výsadby .
  • Nízka údržba , táto rastlina potrebuje malý rez. Ak je prerezávanie nevyhnutné, prerezávajte ho počas obdobia vegetačného pokoja a vyhnite sa prerezávaniu na jar, keď miazga tečie.
  • Môžu byť ovplyvnené piliarkami, voškami, hrdzou a škvrnitosťou listov.
  • Rozmnožujte odrezkami z mäkkého dreva alebo štepením
  • Pochádza zo strednej a východnej časti Spojených štátov amerických.

Požiadavky

Otužilosť 4 – 9
Tepelné zóny 1 – 9
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Stromy
Rodina rastlín Betula - Brezy
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 40' – 70' (12 m – 21 m)
Šírenie 40' – 60' (12 m – 18 m)
Potreby vody Priemerný, vysoký
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhké, ale dobre odvodnené, zadržiavajúce vlhkosť, zle odvodnené, dobre odvodnené
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Minnesota,Missouri,Ohio,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,Vermont,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Oklahoma,Texas
Tolerancia Ílovitá pôda, jeleň, sucho, mokrá pôda
Použitie v záhrade Postele a okraje,Rybníky a potoky,Dažďové záhrady
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Tradičná záhrada