Bauhinia x blakeana (hongkongská orchidea)

Bauhinia x blakeana (hongkongská orchidea)

Hong Kong Orchid Tree, Blake's Bauhinia


Bauhinia x blakeana (Hongkongská orchidea), považovaná za jeden z najatraktívnejších kvitnúcich stromov na svete, je malý vždyzelený strom s baldachýnom v tvare dáždnika s dvojlaločnými, sivozelenými listami, dlhými 6-8 palcov ( 15-20 cm), pripomínajúce motýlie krídla. Bohato kvitnúce od jesene do jari, očarujúce, sýto ružovo-ružové kvety podobné orchideám žiaria na listoch a priťahujú kolibríky. Voňavé kvety sú väčšie ako na iných Bauhiniach, majú priemer až 15 cm a vydržia dlhšie. Presný pôvod tohto hybridu nie je úplne jasný, ale predpokladá sa, že jeho rodičmi sú B. purpurea a B. variegata. Pochádza z Hong Kongu v roku 1880 a zrejme všetky pestované stromy pochádzajú z jedného pestovaného v hongkonskej botanickej záhrade. Bauhinia x blakeana je sterilná a nesadá semená, takže nepúšťa dlhé struky ako iné orchidey. Jeho lístie môže byť neskoro opadavé a niektoré listy opadávajú v čase kvitnutia. Žiaduca ulica alebo tieňový strom pre tropické, subtropické oblasti a oblasti bez mrazu (toleruje slabé mrazy a teploty až do -4 °C). Bauhinia x blakeana je oficiálnym kvetinovým znakom Hongkongu. Skvelé rezané kvety.

  • Dorastá do výšky 12-20 stôp (360-600 cm) a 20-25 stôp na šírku (600-750 cm).
  • A plné slnko až svetlý tieň milenec, táto rastlina je ľahko pestovať v dobre odvodnené pôdy . Zavlažujte pravidelne až príležitostne. Chráňte pred studeným vetrom. Po založení odolná voči suchu.
  • Strihajte do tvaru v prvých rokoch, aby ste získali pekný zaoblený tvar.
  • Rozmnožujte vegetatívnymi odrezkami, vzduchovým vrstvením alebo štepením na sadenice niektorého z rodičovských druhov.
  • Vo všeobecnosti bez škodcov a chorôb . Dávajte pozor na chrobáka čínskeho.
  • Pochádza z Číny.

Požiadavky

Otužilosť 9 – 11
Klimatické zóny 13, 19, 21, 23, 24, H1, H2
Typ rastliny Stromy
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 12'-20' (3,6 m – 6 m)
Šírenie 20' - 25' (6 m - 7,5 m)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Priemerná
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Voňavé, nápadné, vždyzelené
Tolerancia Sucho
Priťahuje Kolibríky
Záhradné štýly Stredomorská záhrada