Baptisia 'Vanilkový krém' (falošné indigo)

Baptisia 'Vanilkový krém' (falošné indigo)

False Indigo 'Vanilla Cream', Bastard Lupin 'Vanilla Cream', False Lupin 'Vanilla Cream', Decadence Series


Veľmi kvetnatá Baptisia 'Vanilla Cream' (False Indigo) je vzpriamená, husto rozvetvená trvalka nesúca silné klasy hráškovitých, krémových vanilkových kvetov koncom jari až začiatkom leta. Lístie, ktoré sa objavuje na jar s krásnym bronzovým odliatom, dozrieva do šedozelenej farby a vytvára svieži, zaoblený trs, ktorý zostáva čistý po celú sezónu. Vytvára krásnu kulisu pre ostatné trvalky v záhrade. Ak sa nestrihá, rastlina vytvára zaujímavé struky, ktoré na jeseň sčernejú ako uhoľ a vydržia až do zimy.

Tento hybrid Baptisia s dlhou životnosťou patrí do série Decadence, ktorá sa vyznačuje žiaducimi farbami kvetov a kratším, kompaktnejším habitom.

  • Kvitne v neskorá jar až začiatok leta , je mimoriadne cenným doplnkom do záhrady a jej struky pomáhajú vytvárať pekné zimné dekorácie.
  • Šíri sa podzemnými podzemkami a zvyčajne dorastá do výšky 30-36 palcov (75-90 cm) a 36-42 palcov do šírky (90-105 cm).
  • Požiadavky sú pomerne jednoduché: Plné slnko v priemer , suché až stredné , dobre odvodnené pôdy. Aj keď bude rásť v určitom tieni, táto rastlina má tendenciu byť nohatá a môže vyžadovať zapichovanie. Znáša chudobné pôdy a sucho . Keď sa usadí, nerušte, pretože si vytvorí hlboký koreň, ktorý sa ľahko poškodí, ak sa ho pokúsite presadiť.
  • Priťahuje skóre motýle a kolibríky . Baptisia je odolný voči králikom a málokedy obťažovaný jeleň keďže to považujú za nechutné.
  • Vyzerá úchvatne postele a hranice , chatové záhrady , prérie alebo lúky, a pôvodné rastlinné záhrady . Skvelé ako exemplár rastliny alebo v malých skupinách.
  • Strihanie listov po odkvitnutí pomáha udržiavať zaoblený vzhľad rastliny, ale prídete o atraktívne struky semien, ktoré sa skvele používajú pri aranžovaní sušených kvetov.

Požiadavky

Otužilosť 4 – 9
Tepelné zóny 1 – 9
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Krst – falošné indigo
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
leto (skoro)
Výška 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Šírenie 3' – 4' (90 cm – 120 cm)
Medzery 40' (100 cm)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Sušené aranžmány, rezané kvety, nápadné
Tolerancia Ílovitá pôda, sucho, králik, suchá pôda, skalnatá pôda, soľ
Priťahuje Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka