Baptisia 'Sparkling Sapphires' (False Indigo)

Baptisia 'Sparkling Sapphires' (False Indigo)

False Indigo „Sparkling Sapphires“, Bastard Lupin „Sparkling Sapphires“, False Lupin „Sparkling Sapphires“, séria Decadence


Veľmi kvetnatá Baptisia 'Sparkling Sapphires' (False Indigo) je vzpriamená, husto rozvetvená trvalka s pevnými klasmi hráškovitých, žiarivých fialovomodrých kvetov koncom jari až začiatkom leta. Keď kvety zmiznú, modrozelené lístie, ktoré tvorí huňatý, rozľahlý kopec, zostane čisté po celú sezónu a vytvorí krásnu kulisu pre ostatné trvalky v záhrade. Ak sa nestrihá, rastlina vytvára zaujímavé struky, ktoré na jeseň sčernejú ako uhoľ a vydržia až do zimy.

Tento hybrid Baptisia s dlhou životnosťou patrí do série Decadence, ktorá sa vyznačuje žiaducimi farbami kvetov a kratším, kompaktnejším habitom.

  • Kvitne v neskorá jar až začiatok leta , je mimoriadne cenným doplnkom do záhrady a jej struky pomáhajú vytvárať pekné zimné dekorácie.
  • Šíri sa podzemnými rizómami a zvyčajne dorastá do výšky a šírky 30-36 palcov (75-90 cm).
  • Požiadavky sú pomerne jednoduché: Plné slnko v priemer , suché až stredné , dobre odvodnené pôdy. Aj keď bude rásť v určitom tieni, táto rastlina má tendenciu byť nohatá a môže vyžadovať zapichovanie. Znáša chudobné pôdy a sucho . Keď sa usadí, nerušte, pretože si vytvorí hlboký koreň, ktorý sa ľahko poškodí, ak sa ho pokúsite presadiť.
  • Priťahuje skóre motýle a kolibríky . Baptisia je odolný voči králikom a málokedy obťažovaný jeleň keďže to považujú za nechutné.
  • Vyzerá úchvatne postele a hranice , chatové záhrady , prérie alebo lúky, a pôvodné rastlinné záhrady . Skvelé ako exemplár rastliny alebo v malých skupinách.
  • Strihanie listov po odkvitnutí pomáha udržiavať zaoblený vzhľad rastliny, ale prídete o atraktívne struky semien, ktoré sa skvele používajú pri aranžovaní sušených kvetov.

Požiadavky

Otužilosť 4 – 9
Tepelné zóny 1 – 9
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Krst – falošné indigo
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
leto (skoro)
Výška 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Šírenie 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Medzery 30' – 36' (75 cm – 90 cm)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Sušené aranžmány, rezané kvety, nápadné
Tolerancia Ílovitá pôda, sucho, králik, suchá pôda, skalnatá pôda, soľ
Priťahuje Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka