Baptisia „holandská čokoláda“ (falošné indigo)

Baptisia „holandská čokoláda“ (falošné indigo)

False Indigo 'Holandská čokoláda', Bastard Lupin 'Holandská čokoláda', False Lupin 'Holandská čokoláda', Séria Decadence


Veľmi kvetnatá a kompaktná Baptisia 'Dutch Chocolate' (False Indigo) je vzpriamená, husto rozvetvená trvalka s pevnými klasmi hráškovitých, zamatovo bohatých čokoládovo-fialových kvetov koncom jari až začiatkom leta. Keď kvety zmiznú, modrozelené lístie, ktoré tvorí huňatý kopček, zostane čisté po celú sezónu a vytvorí krásnu kulisu pre ostatné trvalky v záhrade. Ak sa nestrihá, rastlina vytvára zaujímavé struky, ktoré na jeseň sčernejú ako uhoľ a vydržia až do zimy. Skvelé pre malé záhrady!

Tento hybrid Baptisia s dlhou životnosťou patrí do série Decadence, ktorá sa vyznačuje žiaducimi farbami kvetov a kratším, kompaktnejším habitom.

  • Kvitne v neskorá jar až začiatok leta , je mimoriadne cenným doplnkom do záhrady a jej tobolky pomáhajú vytvárať pekné zimné dekorácie.
  • Šíri sa podzemnými rizómami a zvyčajne dorastá do výšky 30-36 palcov (75-90 cm) a 24 palcov na šírku (60 cm).
  • Požiadavky sú pomerne jednoduché: Plné slnko v priemer , suché až stredné , dobre odvodnené pôdy. Aj keď bude rásť v určitom tieni, táto rastlina má tendenciu byť nohatá a môže vyžadovať zapichovanie. Znáša chudobné pôdy a sucho . Keď sa usadí, nerušte, pretože si vytvorí hlboký koreň, ktorý sa ľahko poškodí, ak sa ho pokúsite presadiť.
  • Priťahuje skóre motýle a kolibríky . Baptisia je odolný voči králikom a málokedy obťažovaný jeleň keďže to považujú za nechutné.
  • Vyzerá úchvatne postele a hranice , chatové záhrady , prérie alebo lúky, a pôvodné rastlinné záhrady . Skvelé ako exemplár rastliny alebo v malých skupinách.
  • Strihanie listov po odkvitnutí pomáha udržiavať zaoblený vzhľad rastliny, ale prídete o atraktívne struky semien, ktoré sa skvele používajú pri aranžovaní sušených kvetov.

Požiadavky

Otužilosť 4 – 9
Tepelné zóny 1 – 9
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Krst – falošné indigo
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
leto (skoro)
Výška 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 24' (60 cm)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Sušené aranžmány, rezané kvety, nápadné
Tolerancia Ílovitá pôda, sucho, králik, suchá pôda, skalnatá pôda, soľ
Priťahuje Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje,Malé záhrady
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka