Baptisia australis (falošné indigo)

Baptisia australis (falošné indigo)

Falošný indigový, Bastard Lupin, Modrý Falošný Indigo, Falošný vlčí bôb, Golden Indigo, Indigo Weed, Vysoký Falošný Indigo


Pevná a odolná Baptisia australis (False Indigo) je vzpriamená trvalka s dlhou sezónou záujmu. Na jar tento domorodec zo severoamerických prérií nesie klasy indigovo modrých kvetov v tvare hrášku, ktoré pripomínajú lupiny. Vydržia asi tri týždne a priťahujú motýle, včely a kolibríky. Keď kvety zmiznú, krásne modrozelené trojpočetné listy zostanú čisté a tvoria krásnu kulisu pre ostatné trvalky v záhrade. Ak sa nestrihá, rastlina vytvára zaujímavé struky, ktoré na jeseň sýto sčernejú a vydržia až do zimy.

 • Príjemca Cena za zásluhy o záhradu Kráľovskej záhradníckej spoločnosti s názvom „ Trváca rastlina roka v roku 2010
 • Kvitne v neskorá jar až začiatok leta , je mimoriadne cenným doplnkom do záhrady a jej tobolky pomáhajú vytvárať pekné zimné dekorácie.
 • Šíri sa podzemnými rizómami a zvyčajne dorastá do výšky a šírky 3-4 stopy (90-120 cm).
 • Jeho požiadavky sú pomerne jednoduché: Plné slnko v priemer , suché až stredné , dobre odvodnené pôdy. Aj keď bude rásť v určitom tieni, táto rastlina má tendenciu byť nohatá a môže vyžadovať zapichovanie. Znáša chudobné pôdy a sucho . Keď sa usadí, nerušte, pretože si vytvorí hlboký koreň, ktorý sa ľahko poškodí, ak sa ho pokúsite presadiť.
 • Baptisia je zriedka obťažovaná jeleň ako to považujú za nechutné a je odolný voči králikom
 • Priťahuje skóre motýle a kolibríky
 • Nie je náchylný na poškodenie alebo choroba škodcami
 • Vyzerá úchvatne postele a hranice , chatové záhrady , prérie alebo lúky, a pôvodné rastlinné záhrady . Skvelé ako exemplár rastliny alebo v malých skupinách.
 • Rozmnožujte osivom zasiatym do kvetináčov v studenom ráme hneď, ako je semeno zrelé, alebo rozmnožujte delením skoro na jar.
 • Strihanie listov po odkvitnutí pomáha udržiavať zaoblený vzhľad rastliny, ale prídete o atraktívne struky semien, ktoré sa skvele používajú pri aranžovaní sušených kvetov.
 • Ak sa struky semien nechajú cez zimu, vytvoria malé sadenice, ale dajú sa ľahko vytrhnúť.

Požiadavky

Otužilosť 3 – 9
Tepelné zóny 1 – 9
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Krst – falošné indigo
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
leto (skoro)
Výška 3' – 4' (90 cm – 120 cm)
Šírenie 3' – 4' (90 cm – 120 cm)
Medzery 36' – 48' (90 cm – 120 cm)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Sušené aranžmány, rezané kvety, záslužná rastlina, nápadné
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Missouri,Nebraska,Ohio,Severovýchod,Connecticut,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,Vermont,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Gruzínsko,Kentucky,Severná Karolina,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Texas
Tolerancia Ílovitá pôda, sucho, králik, suchá pôda, skalnatá pôda
Priťahuje Motýle, kolibríky
Použitie v záhrade Banky a svahy,Postele a okraje
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka