Atriplex canescens (soľník so štyrmi krídlami)

Atriplex canescens (soľník so štyrmi krídlami)

Chamiso, Štvorkrídlový soľný ker, Krídelník, Chamise, Chamize, Biele tukové drevo, Saltsage, Štvorkrídlový šupináč, Huňatý Atriplex


Dlhoročný Atriplex canescens (soľník štvorkrídlový) je vždyzelený ker vzpriameného, ​​kopcovitého habitu so statnými, rozkonárenými stonkami pokrytými striedavými, úzko podlhovastými listami, dlhými až 5 cm, pokrytými jemnými strieborno-biele chĺpky. Saltbush štvorkrídlový je väčšinou dvojdomý, so samčími a samičími kvetmi na samostatných rastlinách. Kvitnúce od polovice jari do polovice jesene, samčie kvety sú červené až žlté a na koncoch konárikov tvoria husté klasy. Samičie kvety sú pazušné a nenápadné, ale po nich nasledujú nápadné zhluky zlatohnedých štvorkrídlových plodov, ktoré môžu zostať prirastené k rastline počas zimy. Štvorkrídlový Saltbush má rozsiahly koreňový systém, ktorý môže klesnúť až do hĺbky 20 stôp (6 m), vďaka čomu je užitočný na stabilizáciu pôdy. Štvorkrídlový soľný ker odolný voči suchu a soli sa zvyčajne šíri distribúciou semien. Four-Wing Saltbush, dôležitý pôvodný ker na pastvinách v západných Spojených štátoch, vrátane oblastí Intermountain, Great Basin a Great Plains, poskytuje vynikajúce celoročné prehliadanie jeleňov a je dobrou rastlinou pre ovce hruborohé, antilopy a losy. na jeseň av zime. Je tiež zdrojom potravy a výborným krytom pre tetrova ostrochvostého, jarabicu sivú, šalvia tetrova a iné horské vtáky, králiky, spevavé vtáky a drobné cicavce.

  • Dorastá do výšky 3 – 6 stôp (90 – 180 cm) a šírky 4 – 8 stôp (120 – 240 cm).
  • Prospieva v hlboký , dobre odvodnené pôdy v plné slnko . Je prispôsobený väčšine pôd, vrátane hlinitých, piesčitých až štrkových pôd. Akonáhle sa usadí, bude chcieť v lete malé alebo žiadne zavlažovanie. Mimoriadne odolný voči suchu , je tiež veľmi tolerantný voči fyziologický roztok pôdne podmienky.
  • Skvelé pre brehy a svahy vďaka svojmu rozsiahlemu koreňovému systému, ktorý poskytuje vynikajúcu kontrolu erózie. Je tiež vynikajúci obrazovky , živé ploty , a bariéry .
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami.
  • Silným prerezávaním sa získajú lepšie vyzerajúce exempláre.
  • Rozmnožujte sa semenami zasiatymi na jar alebo odrezkami z mäkkého dreva odobratými od konca jari do začiatku jesene.
  • Pochádza zo západu USA a Kanady od pobrežia Tichého oceánu po rieku Missouri a od Mexika po juh Alberty.

Požiadavky

Otužilosť 5 – 9
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Kríky
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 3' – 6' (90 cm – 180 cm)
Šírenie 4' – 8' (120 cm – 240 cm)
Medzery 72' – 96' (180 cm – 240 cm)
Potreby vody Nízka
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Nápadné, polo-stále zelené
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Kalifornia,Stredozápad,Kansas,Nebraska,Severná Dakota,Južná Dakota,Severozápad Pacifiku,Idaho,Oregon,Washington,Skalnaté hory,Colorado,Montana,Utah,Wyoming,Juhozápad,Nevada,Arizona,Nové Mexiko,Oklahoma,Texas
Tolerancia Sucho, skalnatá pôda, soľ
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Banky a svahy,Živé ploty a zásteny
Záhradné štýly Pobrežná záhrada,Neformálne a Chata,Stredomorská záhrada