Aster novi-belgii 'Chatterbox' (New York Asters)

Aster novi-belgii 'Chatterbox' (New York Asters)

New York Aster 'Chatterbox', Michaelmas Daisy 'Chatterbox', Symphyotrichum novi-belgii 'Chatterbox', Long-leaf Aster Chatterbox'


Kompaktná Aster novi-belgii 'Chatterbox' (New York Aster) obsahuje množstvo veľkých, polodvojitých, svetlofialovo-ružových kvetov s úzkymi lúčovitými lupeňmi. Na štíhlych, rozkonárených stonkách s kopijovitými, sivozelenými listami kvitnú týždne od r. od konca leta do polovice jesene a oživí každý slnečný kút záhrady. Táto trpasličia astra, pôvodom zo Severnej Ameriky, sa ľahko pestuje, má dlhú životnosť, prináša veselú jesennú farbu v okrajoch alebo nádobách a je skvelým zdrojom nektáru pre motýle.

  • Typicky rastie so vzpriameným, huňatým habitom, až 14-16 palcov vysoký a široký (35-40 cm). Odolné voči jeleňom a králikom !
  • Prospieva v plné slnko alebo čiastočný tieň , v priemer , stredná vlhkosť , dobre odvodnené pôdy . Uprednostňujú sa vlhké, bohaté pôdy. Zabezpečte dobrú cirkuláciu vzduchu, aby ste sa vyhli chorobám listov, ako je múčnatka. Odoláva suchu, soli a mokrej pôde.
  • Dôležitá zložka neskorého leta a jesene hranice , chatové záhrady , pobrežné záhrady , alebo motýlie záhrady . New York Assters sú tiež cenené pre svoju vynikajúcu kvalitu rezané kvety.
  • Astry sú nevyhnutnosťou, ak sa snažíte zaujať vtákov alebo motýle !
  • Na jar sa rozmnožuje delením. Rozdeľte každý tretí rok, aby ste si udržali silu. Niekoľkonásobné zaštipnutie na začiatku leta pomôže vyvinúť kompaktnejšie a huňatejšie rastliny,
  • Niekedy náchylné na múčnatku.
  • Obmedzte na konci jesene.

Aster novi-belgii , bežne známy ako New York Aster, patrí do čeľade Asteraceae, do ktorej patria aj yarrows, chryzantémy a slnečnice. Rod Aster obsahuje viac ako 600 druhov a tisíce hybridných odrôd, ktoré poskytujú široký výber, pretože všetky sa líšia zvykom, výškou, farbou kvetov, tvarom listov a podmienkami rastu. Kvety New York Assters sú vždy držané v sprejoch a nie jednotlivo a poskytujú vynikajúcu show na konci sezóny.


Požiadavky

Otužilosť 4 – 8
Tepelné zóny 1 – 8
Klimatické zóny 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Astry
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu leto (neskoro)
jeseň
Výška 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 16' (40 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Priemerná
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Rezané kvety, nápadné
Tolerancia Ílovitá pôda, jeleň, sucho, králik, mokrá pôda
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje,Terasa a kontajnery,Malé záhrady
Záhradné štýly Pobrežná záhrada,Štrk a skalka,Neformálne a Chata,Tradičná záhrada