Artemisia ludoviciana (šalvia biela)

Artemisia ludoviciana (šalvia biela)

Mugwort západný, šalvia biela, palina strieborná, šalvia louisianská, šalvia prérijná


Artemisia ludoviciana (šalvia biela) pestovaná pre svoje nádherné strieborno-biele olistenie je rýchlo sa šíriaca trvalka, ktorá dodáva krajine svetlo a kontrast a dobre sa kombinuje takmer so všetkým. Typicky rastie v huňatom zhluku, jeho kopijovité listy sú aromatické, keď sú pomliaždené. Listy, 2-4 palce dlhé (5-10 cm) sú zospodu bielo-vlnené a zhora takmer holé. Jeho drobné, žltosivé kvety sú nenápadné a mali by sa odstrániť hneď, ako sa objavia.

  • Dorastá do výšky a šírky 2-3 stopy (60-90 cm). Táto rastlina sa môže agresívne šíriť podzemkami a samovýsevom.
  • Prospieva v chudobné až stredne úrodné , suchá až stredná vlhkosť , dobre odvodnené pôdy v plné slnko . Nevyhnutná je vynikajúca drenáž pôdy. Biela šalvia môže zomrieť v ťažkej, zle odvodnenej pôde.
  • Ohnisko ako a jediný exemplár . Krásne zapadne postele a hranice z trvalých kvetov a je krásnym doplnkom k bylinková záhradka alebo záhrada chaty .
  • Vo všeobecnosti bez škodcov . Dávajte pozor na múčnatku. Sucho , jeleň a králik tolerantný !
  • Na jeseň odrežte rastlinu k základni.
  • Odstráňte hlávky kvetov, ako sa zdajú, aby ste zabránili samovyseveniu. Použite pôdne bariéry, ktoré pomôžu obmedziť šírenie rhizomatóz.
  • Rozmnožujte delením alebo polotvrdými odrezkami koncom leta.
  • Pochádza z celej Severnej Ameriky od Kanady po Mexiko.
  • Hlavné kultivary Artemisia ludoviciana sú ' Strieborný kráľ s hustým, páperovitým striebristo bielym olistením; ' Strieborná kráľovná ' s jemne delenými, striebristými listami; ' Valerie Finnisová ' so striebristosivými, ostro strihanými listami. Je menej agresívny ako ostatné a získal Cenu Garden Merit (RHS); ' Strieborný mráz ', veľmi kompaktný kultivar (do 18 palcov alebo 45 cm) s jemne rezanými listami.

Požiadavky

Otužilosť 4 – 9
Tepelné zóny 1 – 9
Klimatické zóny 1, 1A, 1B, 2, 2A, 2B, 3, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Artemisia
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Jar (stredná, neskorá)
Leto (skoro, stred, neskoro)
Výška 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Šírenie 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Medzery 24' – 36' (60 cm – 90 cm)
Potreby vody Nízka
Údržba Priemerná
Typ pôdy Krieda, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Voňavé, nápadné
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Kalifornia,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Minnesota,Missouri,Nebraska,Severná Dakota,Ohio,Južná Dakota,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Maine,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Vermont,Severozápad Pacifiku,Idaho,Oregon,Washington,Skalnaté hory,Colorado,Montana,Utah,Wyoming,Juhovýchodná,Arkansas,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Juhozápad,Nevada,Arizona,Nové Mexiko,Oklahoma,Texas
Tolerancia Jeleň, sucho, králik, suchá pôda
Priťahuje Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje,Terasa a kontajnery,Podsadba ruží a kríkov
Záhradné štýly Neformálne a Chata