Arisaema consanguineum (kobra himalájska)

Arisaema consanguineum (kobra himalájska)

Himalájska kobra ľalia


Exoticky vyzerajúci Arisaema consanguineum (Kobra himalájska) je vysoká hľuzovitá trvalka, ktorá sa môže pochváliť pôsobivým listom v tvare dáždnika s 11-20 úzkymi lístkami na dlhej, robustnej stonke. Listy, ktoré vznikajú na jar až začiatkom leta, pripomínajú palmový list a zostávajú atraktívne počas vegetačného obdobia. Na konci jari až letnom období sú na stonke listu vystavené nezvyčajné kvety pozostávajúce z tmavej, fialovo-hnedej kapucínky, 15-20 cm dlhej 6-8 palcov, označené jemnými zelenými a bielymi pruhmi. Po nich nasledujú nápadné jasne oranžovo-červené struky semien koncom leta až začiatkom jesene. Himalayan Cobra Lily, vítaný doplnok do záhrady v tieni, sa ľahko pestuje a vyžaduje len veľmi malú starostlivosť.

  • Dorastá do výšky 90 cm a šírky 30 až 45 cm.
  • Ľahko sa pestuje v bohaté na humus , vlhké, ale dobre odvodnené pôdy v čiastočný tieň . Hľuzy nesmú v kľude vyschnúť a v chladnejších oblastiach môžu potrebovať zimnú ochranu.
  • Najlepšie je nechať nerušené v tienistej lesnej záhrade, na chate alebo v mestskej záhrade. Vysádzajte v skupinách po desiatkach alebo viac.
  • Prakticky bez chorôb . Dávajte pozor na slimáky a viniča.
  • Rozmnožujte semenami, vysievajte ich do nádob v chladnom ráme na jeseň alebo na jar alebo odstráňte odsadenia koncom leta.
  • Pochádza z Bhutánu, Číny, Indie, Laosu, Mjanmarska, Taiwanu, Thajska. risaema consanguineum je variabilný druh. Rastliny pochádzajúce z Himalájí sú síce dosť odolné, ale napríklad tie z Thajska potrebujú ochranu v skleníku. Pred nákupom rastliny je preto dôležité poznať jej pôvod.
  • Požitie môže spôsobiť vážne nepohodlie

Požiadavky

Otužilosť 5 – 9
Tepelné zóny 7 – 9
Typ rastliny Cibuľoviny, trvalky
Rodina rastlín Arisaema - Jack in the Pulpit
Vystavenie Čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Výška 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Okázalý
Priťahuje Vtáky
Použitie v záhrade Postele a okraje
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Neformálne a Chata,Préria a lúka