Aquilegia vulgaris (Columbine)

Aquilegia vulgaris (Columbine)

Columbine, Babičkina čiapka, Crowfoot, European Columbine, Columbine obyčajná, Babičkina čiapka


Aquilegia Vulgaris, známa ako Columbine, pôvodom z Európy, unikla zo záhrad a naturalizovala sa v niektorých častiach Severnej Ameriky. Táto huňatá a trsovitá trvalka má jemné kvety v odtieňoch modrej, fialovej, ružovej alebo bielej s roztiahnutými kališnými lístkami a krátkoháčikovitými ostrohami. Rastú s prirodzenou gráciou v kope tenkých listnatých stoniek neskorá jar až začiatok leta . Listy sú šedozelené, zaoblené a rozdelené do laločnatých lístkov. V obchode je k dispozícii široká škála kultivarov s kvetmi, ktoré sú jednoduché alebo dvojité, s krátkymi ostrohami alebo bez ostroh, v rôznych farbách od modrej cez fialovú po bielu až po ružovú až červenú. Všetky sú elegantným doplnkom tienistej záhrady!

  • Rastie v huňatom, vzpriamenom trse do výšky 18-36 palcov (45-90 cm) a šíri sa 16-20 palcov (40-50 cm). Táto trvalka je všeobecne krátkodobý ale bude samosemeno plodne vytvárať veľké kolónie v uspokojivých rastových podmienkach.
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko do čiastočný tieň , v priemer , stredná vlhkosť , dobre odvodnené pôdy . Vážne nemá rád zle odvodnené pôdy! Bohatý , vlhké pôdy v čiastočný tieň sú preferované. Nenechajte pôdu vyschnúť.
  • Priťahuje kolibríky a motýle ale je ignorovaný králiky a jelene !
  • Ľahko sa pestuje , táto rastlina je vítaným doplnkom postele , hranice , skalky , chatové záhrady , tienisté záhrady, alebo naturalizovaných oblastiach . Vynikajúce rezané kvety !
  • Náchylné na listovú baníkovku.
  • Možno vypestovať zo semena zasiateho priamo do záhrady na jar (po odznení nebezpečenstva mrazov). Rozdelenie je možné na jar, ale môže chvíľu trvať, kým sa rastlina zotaví.
  • Odstráňte vyblednuté kvitnúce stonky, aby ste podporili ďalšie kvitnutie. Odrežte až po zem, keď lístie opadáva (približne v polovici leta).
  • Kontakt s miazgou môže podráždiť pokožku

Aquilegia je rod trsovitých, krátkovekých trvaliek, ktoré sú známe svojimi kvetmi od neskorej jari do polovice leta s jednoduchými alebo dvojitými kvetmi s krátkymi ostrohami alebo bez ostrohy, v rôznych farbách od modrej cez fialovú po bielu až ružovú až po červená. Klasický prvok bylinných hraníc, Columbines, sa krásne mieša s pivonkami, kosatcami, allium a ružami.


Požiadavky

Otužilosť 3 – 8
Tepelné zóny 1 – 8
Klimatické zóny 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, A2, A3
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Aquilegia
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
leto (skoro)
Výška 1' – 3' (30 cm – 90 cm)
Šírenie 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Medzery 15' – 20' (37 cm – 50 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Rezané kvety, nápadné
Pôvodné rastliny Spojene kralovstvo
Tolerancia Jeleň, králik
Priťahuje Motýle, kolibríky
Použitie v záhrade Postele a okraje
Záhradné štýly Neformálne a Chata