Aquilegia canadensis 'Little Lanterns' (Kanadská Columbine)

Aquilegia canadensis 'Little Lanterns' (Kanadská Columbine)

Canadian Columbine 'Little Lanterns', Canada Columbine 'Little Lanterns', Eastern Red Columbine 'Little Lanterns', Wild Columbine 'Little Lanterns', Aquilegia elegans 'Little Lanterns'


Nádherná trpasličí kolumbína, Aquilegia canadensis 'Little Lanterns' (Kolumbína kanadská) je štíhla bylinná trvalka so vzpriamenými stonkami nesúcimi kývanie, ostrohovitými kvetmi s jasne šarlátovými kališnými lístkami, svetložltými okvetnými lístkami a huňatými žltými tyčinkami. Elegantne sa týčia nad krásnymi papraďovitými listami jasne zelených listov, ktoré zostávajú pekné počas celého leta, ak je pôda udržiavaná vlhká. Kvitne v neskorá jar až začiatok leta , táto veselá trvalka sa teší dobrej odolnosti voči chorobám a rozjasňuje tienistú záhradu. Skvelé pre malé záhrady alebo nádoby.

  • Rastie v huňatom, vzpriamenom trse, do výšky 8-10 palcov a šírky (20-30 cm). Táto trvalka je všeobecne krátkodobý ale bude samosemeno plodne vytvárať veľké kolónie v uspokojivých rastových podmienkach.
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko do čiastočný tieň , v priemer , stredná vlhkosť , dobre odvodnené pôdy . Vážne nemá rád zle odvodnené pôdy! Bohatý , vlhké pôdy v čiastočný tieň sú preferované. Nenechajte pôdu vyschnúť.
  • Priťahuje kolibríky a motýle , ale je ignorovaný králiky a jelene !
  • Ľahko sa pestuje , táto rastlina je vítaným doplnkom postele a hranice , mestské záhrady , chatové záhrady , podsadba kríkov a ruží alebo kontajnerov .
  • Dobrá odolnosť voči listovej baníčke .
  • Možno vypestovať zo semena zasiateho priamo do záhrady na jar (po odznení nebezpečenstva mrazov). Rozdelenie je možné na jar, ale môže chvíľu trvať, kým sa rastlina zotaví.
  • Odstráňte vyblednuté kvitnúce stonky, aby ste podporili ďalšie kvitnutie. Odrežte až po zem, keď lístie opadáva (okolo babieho leta).
  • Kontakt s šťavou môže podráždiť pokožku
  • Druh Aquilegia canadensis pochádza z lesov a skalnatých svahov vo východnej časti Severnej Ameriky.

Aquilegia je rod trsovitých, krátkovekých trvaliek, ktoré sú známe svojimi kvetmi od konca jari do leta s jednoduchými alebo dvojitými kvetmi s krátkymi ostrohami alebo bez ostrohy, v rôznych farbách od modrej cez fialovú po bielu až ružovú až červenú. Klasický prvok bylinných hraníc, Columbines, sa krásne mieša s pivonkami, kosatcami, allium a ružami.


Požiadavky

Otužilosť 3 – 8
Tepelné zóny 1 – 8
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Aquilegia
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
leto (skoro)
Výška 8' – 10' (20 cm – 25 cm)
Šírenie 8' – 10' (20 cm – 25 cm)
Medzery 8' – 10' (20 cm – 25 cm)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Rezané kvety, nápadné
Tolerancia Jeleň, králik, suchá pôda
Priťahuje Motýle, kolibríky
Použitie v záhrade Postele a okraje,Terasa a kontajnery,Malé záhrady,Podsadba ruží a kríkov
Záhradné štýly Mesto a nádvorie,Neformálne a Chata