Anemone quinquefolia (sasanka lesná)

Anemone quinquefolia (sasanka lesná)

Sasanka lesná, Nočné čiapky


Anemone quinquefolia (Sasanka lesná) je jemná, skoro jarná trvalka produkujúca masu jednotlivých hviezdicovitých bielych kvetov, širokých 2,5 cm, na rube niekedy sfarbených do ružova alebo ružovočervena a s krúžkom. z výrazných smotanovobielych tyčiniek. Kvety vyrastajú na krátkych vzpriamených stonkách a vypínajú sa nad praslenmi hlboko, jemne rezaných, tmavozelených listov. Táto jar, ktorá kvitne od polovice jari do začiatku leta, bude spať, keď teploty v lete stúpajú. Sasanka lesná, ktorá tvorí kolónie, sa pomaly šíri zo štíhleho podzemku a vytvára očarujúcu pôdnu pokrývku v zatienených oblastiach. Tento nádherný divoký kvet možno nájsť v zalesnených oblastiach východnej polovice Spojených štátov. Je dokonalým doplnkom pozdĺž tienistých okrajov rybníkov alebo potokov alebo je vysadený v závejoch v lesných záhradách.

  • Táto sasanka dorastá do výšky 6-10 palcov (15-25 cm). naturalizuje dobre a postupne sa rozšíria do farebných kolónií.
  • Ľahko pestované v bohaté na humus , úrodný , vlhký , mierne kyslé , dobre odvodnené pôdy v čiastočný tieň alebo plný tieň .
  • Nenáročný a virtuálne bez škodcov a bez chorôb Táto sasanka je vítaným doplnkom do lesných záhrad. Odolný voči jeleňom .
  • Rozmnožuje sa delením trsu.
  • Kontakt s miazgou môže podráždiť pokožku.
  • Pochádza zo Severnej Ameriky.

Požiadavky

Otužilosť 5 – 8
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Sasanky – veterníky
Vystavenie Čiastočné slnko, tieň
Sezóna záujmu Jar (stredná, neskorá)
leto (skoro)
Výška 6' – 10' (15 cm – 25 cm)
Šírenie 6' – 10' (15 cm – 25 cm)
Medzery 10' (25 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Michigan,Minnesota,Missouri,Severná Dakota,Ohio,Južná Dakota,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Maine,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Vermont,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Gruzínsko,Kentucky,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia
Použitie v záhrade Postele a okraje,Zemné kryty
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka