Anemone hupehensis 'Precox' (japonská sasanka)

Anemone hupehensis 'Precox' (japonská sasanka)

Sasanka japonská 'Precox', Windflower 'Precox'


Anemone hupehensis 'Praecox', ktorá kvitne skôr ako väčšina japonských sasaniek, vytvára množstvo miskovitých, sýtoružových, hodvábnych kvetov, širokých 5-6 cm, so zaoblenými lupeňmi obklopujúcimi centrálny chumáč zlatožltej farby. tyčinky. Vonkajšie okvetné lístky sú o niečo tmavšie, čo má za následok nádherný trblietavý efekt v bordúre. Kvety sa pôvabne nesú na drôtených stonkách nad hlboko rozdeleným, tmavozeleným lístím, tancujú a hojdajú sa vo vánku. Nízka starostlivosť a dobre vychovaný , táto obľúbená záhrada na konci leta si zaslúži miesto v jesennej záhrade, kde jej živé kvety a vysoký vzrast z nej robia dokonalý akcent alebo lemovú rastlinu.

  • Jedna z najdlhšie kvitnúcich trvaliek v záhrade, poskytuje niekoľko týždňov farby, od polovice leta do začiatku jesene , keď mnohé iné trvalky začínajú blednúť.
  • Táto rastlina zvyčajne dorastá do výšky 50 palcov (125 cm) a prostredníctvom odnoží sa šíri do 82 cm.
  • Krásne sa mieša s okrasnými trávami alebo inými viacročnými rastlinami. Dobre sa hodí pre hranice , chatové záhrady , pobrežné záhrady, alebo naturalistické oblasti ako napr prérie alebo lúky .
  • Veľmi atraktívne ako rezané kvety , má dobrá odolnosť pre väčšinu hmyzu a choroby. Priťahuje motýle, ale je odolný voči jeleňom a králikom !
  • A plné slnko alebo čiastočné slnko milenka, baví bohatý , humusný , rovnomerne vlhké , dobre odvodnené pôdy . Nenechajte pôdu vyschnúť! Poskytnite určitú ochranu pred vetrom. V chladných zimných oblastiach pridajte zimný mulč. Táto rastlina bude šťastne naturalizovať vytvárať kolónie!
  • Tolerantná soľ
  • Jedenie môže spôsobiť žalúdočnú nevoľnosť a kontakt s pokožkou môže spôsobiť mierne podráždenie.

Sasanky pochádzajúce z Číny sa v Japonsku pestujú už stovky rokov. Dorastajúce do 4 stôp (120 cm) vytvárajú jednoduché, polodvojité alebo dvojité kvety v odtieňoch ružovej a bielej na štíhlych, pôvabných stonkách v polovici neskorého leta a začiatkom jesene. Aj keď sa môžu zdať jemné, tieto dlhoveké trvalky môžu prežiť s minimálnou údržbou, keď sa usadili. Odolné voči jelenej zveri sú obľúbenou voľbou na obruby alebo ako exempláre v domácich záhradách.


Požiadavky

Otužilosť 5 – 8
Tepelné zóny 5 – 8
Klimatické zóny 2B, 3A, 3B, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Trvalky
Rodina rastlín Sasanky – veterníky
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Leto (stred, neskoro)
jeseň
Výška 4' – 5' (120 cm – 150 cm)
Šírenie 2' – 3' (60 cm – 90 cm)
Medzery 36' – 40' (90 cm – 100 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Rezané kvety, nápadné
Tolerancia Jeleň, králik, soľ, mokrá pôda
Priťahuje Motýle
Použitie v záhrade Postele a okraje
Záhradné štýly Pobrežná záhrada,Neformálne a Chata,Préria a lúka