Amorpha fruticosa (Indigový ker)

Amorpha fruticosa (Indigový ker)

Indigový ker, Nepravý indigový ker, Nepravý Indigo, Púštny Nepravý Indigo, Amorpha angustifolia, Amorpha bushii, Amorpha croceolanata, Amorpha curtissii, Amorpha occidentalis, Amorpha tennesseensis, Amorpha virgata


Amorpha fruticosa (Indigo Bush), pôvodom zo Severnej Ameriky, je mohutný opadavý ker vzpriamene sa rozprestierajúceho habitu s jasne zelenými listami zloženými až z 35 oválnych lístkov s ostnatými hrotmi. Koncom jari až začiatkom leta sú na výstave nápadné strapce, až 15 cm dlhé, malých, voňavých, purpurovo modrých kvetov s vyčnievajúcimi tyčinkami a oranžovožltými prašníkmi. Sú vysoko nad listami, sú bohaté na nektár a priťahujú včely, motýle a iný užitočný hmyz. Indigo Bush sa rozšíri všade, kde nájde vhodnú vlhkosť a často vytvára húštiny. Prispôsobí sa chudobným, suchým, piesočnatým pôdam, ako aj vlhkým a vlhkým oblastiam, možno ho použiť aj ako vetrolam alebo na zabránenie erózii pôdy.

  • Dorastá do výšky 4 – 12 stôp (120 – 360 cm) a šírky 6 – 15 stôp (180 – 450 cm).
  • Prospieva v plné slnko alebo svetlý tieň v priemer , stredná až mokrá , dobre odvodnené pôdy . Znáša vlhké pôdy aj chudobné, piesčité, suché pôdy.
  • Je to skvelý kandidát na postele a hranice , poľné kvetinové záhrady , prérie alebo lúky alebo na kontrolu erózie brehy a svahy .
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami . Dávajte pozor na škvrny na listoch, hrdzu, múčnatku alebo rakovinu.
  • Pre kompaktnosť zostrihajte koncom zimy až skoro na jar.
  • Rozmnožujte semenami na jeseň. Semená musia byť skarifikované.
  • Zistite, kde je tento druh invázny v Spojených štátoch .
  • Vyskytuje sa vo východnej Kanade, severnom Mexiku a väčšine kontinentálnych Spojených štátov.

Požiadavky

Otužilosť 4 – 9
Typ rastliny Kríky
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
leto (skoro)
Výška 4' – 12' (120 cm – 3,6 m)
Šírenie 6' – 15' (180 cm – 4,5 m)
Potreby vody Nízka
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Kalifornia,Stredozápad,Illinois,Indiana,Iowa,Kansas,Michigan,Minnesota,Missouri,Nebraska,Severná Dakota,Ohio,Južná Dakota,Wisconsin,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Maine,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Vermont,Severozápad Pacifiku,Idaho,Oregon,Washington,Skalnaté hory,Colorado,Utah,Wyoming,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Arizona,Nové Mexiko,Oklahoma,Texas
Tolerancia Mokrá pôda
Priťahuje Motýle, kolibríky
Použitie v záhrade Banky a svahy,Postele a okraje
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka