Alnus serrulata (jelša hladká)

Alnus serrulata (jelša hladká)

Jelša hladká, Jelša liesková, Jelša krčná, Jelša strešná, Jelša obyčajná, Jelša čierna, Alnus incana var. serrulata, Alnus noveboracensis, Alnus serrulata var. subeliptické


Najatraktívnejšia je Alnus serrulata (Jelša hladká) je veľký, rozložitý opadavý ker alebo malý strom pyramídového habitu s husto rozvetveným zápojom. Jeho mnohokmenné kmene sú pokryté lesklou sivohnedou kôrou. Listy zvlnených, elipsovitých až obvejčitých, lesklých zelených listov, 5-10 cm dlhých, sa na jeseň sfarbujú do žltohneda. Na začiatku až do polovice jari visia dlhé, bledožlté, 10 cm dlhé visiace samčie jahňatá ako vianočné ozdoby na holých koncoch konárov. Mačiatka uvoľňujú oblaky peľu, ktoré lákajú včely a iný hmyz. Nenápadné samičie kvety v podobe drobných červenofialových strapcov kvitnú v strapcoch na koncoch vetvičiek. Za nimi nasledujú malé, tmavohnedé, plodové šišky, dlhé 2,5 cm, obsahujúce okrídlené semená (oriešky). Pripomínajú miniatúrne šišky a na vetvičkách pretrvávajú až jeden rok, čím sa jedinečne a krásne vystavia – na potešenie vtákov. Jelša hladká je rastlina vytvárajúca húštiny, ktoré sa stávajú účinnou voľbou na kontrolu erózie. Prispôsobí sa suchším pôdam, ako aj záplavám, je to skvelá rastlina na naturalizáciu pozdĺž brehov potokov, riek alebo rybníkov. Jelša hladká fixuje dusík, a tak slúži ako priekopník v poskytovaní živín v rekultivačných projektoch. Stredný zdroj potravy pre voľne žijúce zvieratá, jelše podporujú 255 druhov húseníc, ako aj mnoho lariev piliarky. To umožňuje jelšovému háju poskytnúť potravu a úkryt pre zimujúce vtáky, hniezdiace vtáky a sťahovavé vtáky.

  • Dorastá do výšky 10-20 stôp (3-6 m) a šírky 12-15 stôp (3-5 m).
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko v vlhké až mokré pôdy . Niektoré toleruje tieň , ale najlepšie je plné slnko. Toleruje hlinité pôdy, chudobné pôdy a sezónne záplavy.
  • Skvelý výber spolu rybníky a potoky a iné vlhké až mokré oblasti krajiny vrátane slatinné záhrady , dažďové záhrady , močiarne hranice , alebo mokré lúky .
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami. Dávajte pozor na rakovinu, múčnatku, kučeravosť listov, vošky, baníky, húsenice stanu, čipky a blchy.
  • Rozmnožujte semenami. Semená môžu byť zasadené ihneď po zbere, ale stratifikácia zlepšuje klíčenie.
  • Pochádza z východnej Severnej Ameriky a možno ho nájsť od západného Nového Škótska a južného New Brunswicku na juh po Floridu a Texas.

Požiadavky

Otužilosť 4 – 9
Typ rastliny Kríky, stromy
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 10'-20' (3m - 6m)
Šírenie 8' – 15' (240 cm – 4,5 m)
Potreby vody Priemerný, vysoký
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, zadržiava vlhkosť, zle odvodňuje
Charakteristika Nápadné, ovocie a bobule
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Indiana,Kansas,Missouri,Ohio,Severovýchod,Connecticut,Delaware,Maine,Massachusetts,Maryland,New Hampshire,New Jersey,New York,Pennsylvánia,ostrov Rhode,Vermont,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Kentucky,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Západná Virgínia,Juhozápad,Oklahoma,Texas
Tolerancia Ílovitá pôda, mokrá pôda
Priťahuje Vtáky
Použitie v záhrade Bažinaté záhrady,Rybníky a potoky,Dažďové záhrady
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka