Alnus rubra (Jelša červená)

Alnus rubra (Jelša červená)

Jelša červená, Jelša západná, Jelša oregonská, Jelša tichomorská, Alnus oregona, Alnus oregona var. pinnatisecta


Rýchlorastúci Alnus rubra (Jelša červená) je stredne veľký opadavý strom pôvabného habitu s rovným kmeňom a špicatou alebo zaoblenou korunou s pomerne previsnutými vetvami. Tenká kôra je hladká, škvrnitá, svetlošedá až belavá, často pokrytá zeleným machom. Drevo, keď je pomliaždené, sa sfarbí do hrdzavo červenej farby, podľa čoho strom dostal svoje meno. Lístie vajcovitých tmavozelených listov je hrdzavo sfarbené a zospodu chlpaté, s hrubo zubatými okrajmi, ktoré sú podvinuté. Začiatkom až stredom jari sa dlhé, 12 cm dlhé, visiace samce hnedej farby chartreuse, visia ako vianočné ozdoby na holých koncoch konárov. Mačiatka uvoľňujú oblaky peľu, ktoré lákajú včely a iný hmyz. Nenápadné samičie kvety v podobe vzpriamených jahniat v zrelosti drevnatejú a šiškujú. Po nich nasledujú malé, súdkovité, tmavohnedé, plodiace šišky obsahujúce okrídlené semená (oriešky). Pripomínajú miniatúrne šišky a vytrvajú na vetvičkách až do zimy pre jedinečnú a krásnu ukážku - na potešenie vtákov. Červená jelša, ktorá pochádza z oblasti tichomorského pobrežia od juhovýchodnej Aljašky po južnú Kaliforniu, rastie aj pozdĺž potokov v severnom Idahu. Jelša červená je najväčšia americká jelša. Rastie v podnebí od vlhkého po supervlhké s daždivými zimami a všeobecne chladnými a suchými letami. Červená jelša je užitočná na kontrolu erózie na strmých svahoch, kde bola pôda narušená. Jeho korene obsahujú uzliny viažuce dusík, ktoré môžu zvýšiť dusík v pôde, kde je vysadený. To z neho robí veľmi užitočný nástroj ochrany tým, že zvyšuje množstvo dostupného dusíka v lesných ekosystémoch alebo degradovaných oblastiach. Jelša červená je spoľahlivým druhom do pobrežných záhrad a znáša brakickú vodu. Stredný zdroj potravy pre voľne žijúce zvieratá, jelše podporujú 255 druhov húseníc, ako aj mnoho lariev piliarky. To umožňuje jelšovému háju poskytnúť potravu a úkryt pre zimujúce vtáky, hniezdiace vtáky a sťahovavé vtáky.

  • Dorastá do výšky 40 – 50 stôp (12 – 15 m) a šírky 20 – 30 stôp (6 – 9 m).
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko až úplný tieň v stredne úrodná , vlhké, ale dobre odvodnené pôdy . Toleruje rôzne druhy pôdy, pokiaľ je zabezpečená primeraná vlhkosť. Toleruje slané pôdy .
  • Dobrá voľba pre živé ploty a zásteny , divokej zveri .
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami. Dávajte pozor na hnilobu koreňov phytophthora.
  • Vyžaduje minimálne prerezávanie.
  • Hneď po dozretí sa množia semenami na záhone. Odrezky z tvrdého dreva zakoreňujte v zime a odrezky z mäkkého dreva v lete. Vrúbľovanie púčikov sa môže vykonávať koncom leta.
  • Pochádza zo západnej Severnej Ameriky vrátane Aljašky, Britskej Kolumbie, Washingtonu, Oregonu, Kalifornie a Idaha.

Požiadavky

Otužilosť 5 – 10
Klimatické zóny 3, 4, 5, 6, 7, 14, 15, 16, 17
Typ rastliny Stromy
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko, tieň
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 40' – 50' (12 m – 15 m)
Šírenie 20' – ​​30' (6m – 9m)
Potreby vody Priemerný, vysoký
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Nápadné, ovocie a bobule
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Aljaška,Kalifornia,Severozápad Pacifiku,Idaho,Oregon,Washington
Tolerancia Soľ
Priťahuje Vtáky, Motýle
Použitie v záhrade Živé ploty a zásteny
Záhradné štýly Pobrežná záhrada,Neformálne a Chata,Préria a lúka