Allium fistulosum (cibuľa waleská)

Allium fistulosum (cibuľa waleská)

waleská cibuľa, cibuľa, zelená cibuľa, cibuľa, cibuľový pór, japonská cibuľa, japonský pór, kamenný pór, waleský pór


Allium fistulosum (cibuľa waleská), pestovaná pre svoje kulinárske využitie a okrasnú hodnotu, je zhluknutá, pomaly sa šíriaca, vždyzelená, trváca cibuľa. Koncom jari až začiatkom leta vytvára atraktívne, slonovinovo-biele, guľovité až trochu podlhovasté kvety plné až 100 kvetov. Vyrastajú na dutých modrozelených stonkách nad bazálnymi listami lineárnych zelených listov. Rýchlo rastúca a veľmi nenáročná na pestovanie, Welsh Onion je odolná, zaberá veľmi málo miesta a je vynikajúca do orientálnych hranolčekov, polievok alebo šalátov. Zvyčajne mierna, chuť má tendenciu byť počas leta korenistejšia. Táto jedlá, cibuľovitá trvalka zostáva zelená prakticky po celý rok.

  • Dorastá do výšky 24 palcov (60 cm) a šírky 12 palcov (30 cm). Welsh Cibuľa počas zimy spí a množí sa vytváraním trvalých vždyzelených trsov.
  • Prospieva v svetlo , úrodný , bohatý na živiny, a dobre odvodnené pôdy v plné slnko do čiastočný tieň . Zatiaľ čo odolný voči suchu Pre optimálny rast je potrebná pravidelná vlhkosť.
  • Waleská cibuľa je jeleň odolný a je krásnym doplnkom hranice , chatové záhrady , štrkové záhrady , bylinkové záhrady , a zeleninové záhrady . Vysádzajte v skupinách pre najlepší vizuálny dojem.
  • Žiadne vážne problémy so škodcami alebo chorobami. Dávajte pozor na slimáky a slimáky, cibuľovú bielu hnilobu a peronospóru.
  • Mŕtva po odkvitnutí.
  • Welsh Cibuľa môže byť pestovaná zo semien a zberaná v prvom roku. Po založení ho môžete rozdeliť (takmer kedykoľvek počas roka, hoci jar je pravdepodobne najlepšia), aby ste vytvorili viac rastlín.
  • Allium fistulosum pochádza z Číny a nepochádza z Walesu a nie je obzvlášť bežné vo waleskej kuchyni.
  • Svet Bunching Onions ponúka veľmi atraktívne kultivary, ktoré sa líšia veľkosťou, silou, farbou listov, dĺžkou a odolnosťou: Mikuláš ' a ' Červená brada 's krásnou červenou pokožkou,' Šimonita s hrubými a kratšími stonkami a extrémne mrazuvzdorné odrody ako napr. Biely Lisabon ', ' Evergreen White Bunching' a ' Koniec zimy '.

Požiadavky

Otužilosť 5 – 9
Tepelné zóny 1 – 9
Typ rastliny Žiarovky
Rodina rastlín Cesnak
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (neskoro)
leto (skoro)
Výška 1' – 2' (30 cm – 60 cm)
Šírenie 6' – 1' (15 cm – 30 cm)
Medzery 6' – 9' (15 cm – 22 cm)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Nápadné, Evergreen
Tolerancia Jeleň, králik
Použitie v záhrade Postele a okraje
Záhradné štýly Štrk a skalka,Neformálne a Chata