Allamanda blanchetii (fialová Allamanda)

Allamanda blanchetii (fialová Allamanda)

Cherry Allamanda, Purple Allamanda, Violet Allamanda, Allamanda violacea


Silná a rýchlo rastúca Allamanda blanchetii (Purple Allamanda) je vždyzelená tropická krovitá popínavá rastlina, ktorá sa môže pochváliť úchvatnými ružovo-fialovými trúbkovými kvetmi s priemerom 7-10 cm počas dlhej sezóny. Kvitnúce za sebou mesiace v lete a na jeseň - celý rok v tropických podmienkach, každý kvet má 5 čiastočne sa prekrývajúcich, zaoblených lalokov, ružovej až červenofialovej farby, intenzívnejšie v hrdle. Otvárajú sa z bordovo-hnedých púčikov a vynikajú na pozadí pekného lístia lesklých, jasne zelených páperovitých listov, dlhých 7-12 cm, držaných v praslenoch po štyroch. Allamanda, pestovaná ako vinič alebo orezaná na kríkovitý ker, kvitne na novom raste. Neznáša chlad a pre primeraný rast a kvitnutie potrebuje teplo. Allamanda, ktorá poskytuje rýchlu, dlhotrvajúcu farbu, môže byť vysadená vonku v najmiernejšom podnebí. Inde bude šťastne bývať v kontajneri, aby sa v chladnom počasí premiestnil dovnútra. Táto tropická rastlina potrebuje priemerné až teplé teploty 65-80 °F (18-27 °C). V zime znesie minimálne 59°F (15°C) a znesie pokles teploty až do určitého stupňa nad 32°F (0°C) len vo výnimočných prípadoch a na veľmi krátku dobu.

  • Dorastá do výšky 6-10 stôp a šírky (180-300 cm).
  • Milovník plného slnka alebo svetlého tieňa, najlepšie sa pestuje v bohato organických, úrodných, vlhkých, dobre priepustných pôdach. Neznáša sucho ani zamokrené pôdy. Allamanda oceňuje teplo na svojich viničoch, ale jej koreňom prospieva chladnejšie prostredie.
  • Počas vegetačného obdobia pravidelne zalievajte a prihnojujte. Udržujte organický mulč okolo spodnej časti rastliny a hnojte ju dvakrát mesačne.
  • Ideálne pre altánky, mreže alebo kontajnery.
  • Vo všeobecnosti bez škodcov a chorôb. Allamanda opúšťa listy, keď trpí vodným stresom. Žltnutie medzi listovými žilkami alebo chloróza naznačuje potrebu väčšieho množstva organickej hmoty v pôde.
  • Odstráňte struky, aby ste udržali nový rast a kvety. Prerezávajte koncom zimy alebo skoro na jar, aby ste podporili kompaktnejší zvyk a bohaté kvitnutie.
  • Rozmnožovanie odrezkami, vzduchovými vrstvami a semenami. Semená klíčia za 3-6 týždňov.
  • Všetky časti rastliny sú toxické a latex môže spôsobiť dermatitídu a alergické reakcie u obzvlášť citlivých osôb.
  • Pochádza z Brazílie.

Požiadavky

Otužilosť 9 – 11
Klimatické zóny 23, 24, H1, H2
Typ rastliny Horolezci, kríky
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 6' - 10' (180 cm - 3 m)
Šírenie 6' - 10' (180 cm - 3 m)
Potreby vody Priemerná
Údržba Priemerná
Typ pôdy Krieda, hlina, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený
Charakteristika Nápadné, Evergreen
Použitie v záhrade Altánky, pergoly, mreže,Terasa a kontajnery