Albizia saman (dažďový strom)

Albizia saman (dažďový strom)

Saman, Rain Tree, Monkeypod, Samanea saman


Majestátna Albizia saman (Rain Tree) je veľký tropický tieňový strom s ťažkými, takmer vodorovnými vetvami a symetricky dáždnikovou, široko roztiahnutou korunou. Papraďovitá, dvojperovitá zeleň s tmavými olivovozelenými listami, 30 cm dlhá, sa v zamračených alebo daždivých dňoch a v noci ohýba. Listy sú v miestnych podmienkach vždyzelené alebo čiastočne opadavé. Nadýchané, mierne voňavé, ružové lupienky z pudrenky s výraznými tyčinkami, ktoré sa otvárajú na jar a pokrývajú strom. Kvety sú pre včely atraktívne. Po nich nasledujú zelené ploché struky fazuľových semien, dlhé 20 cm, ktoré sa v dospelosti sfarbujú do tmavohneda. Lusky sú plnené sladkou výživnou dužinou, ktorá je pre človeka jedlá. Šedohnedá kôra je drsná a rozbrázdená do hrebeňov. Rain Tree, ktorý pochádza zo suchých lesov a savan tropickej Ameriky, bol široko zavedený ako krajinný strom v tropickej juhovýchodnej Ázii a na Havaji. Krásna voľba pre tieňový strom.

  • Dorastá do výšky 50 – 80 stôp (15 – 24 m) a šírky 50 – 100 stôp (15 – 30 m).
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko v priemer , stredná vlhkosť , dobre odvodnené pôdy . Toleruje svetlý tieň, ale najlepšia produkcia kvetov sa dosahuje na plnom slnku. Toleruje širokú škálu pôdnych podmienok. Keď sa tento strom usadí, odolný voči suchu, darí sa mu vo vysokých letných horúčavách.
  • Dávajte pozor na vädnutie, mimózový webový červ. Samonasevom môže vzniknúť množstvo sadeníc.
  • Rozmnožujte semenami.
  • Pochádza zo severu Južnej Ameriky a Strednej Ameriky.
  • Albizia saman má niektoré vlastnosti iných druhov, o ktorých je známe, že sa stali inváznymi, ako je plodné siatie, fixácia dusíka a prispôsobenie sa rôznym typom pôdy. Binggeli (1999) ho klasifikoval ako stredne invazívny.

Požiadavky

Otužilosť 10 – 11
Typ rastliny Stromy
Rodina rastlín Albízia - Mimosy
Vystavenie Plné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 50' – 80' (15 m – 24 m)
Šírenie 50' – 100' (15 m – 30 m)
Potreby vody Priemerná
Údržba Priemerná
Typ pôdy Krieda, hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Dobre odvodnené
Charakteristika Okázalý
Tolerancia Sucho