Acer floridanum (javor floridský)

Acer floridanum (javor floridský)

južný javor cukrový, javor floridský, javor caddo, javor skalný, Acer beardatum, Acer beardatum var. longii, Acer beardatum var. villipes, Acer floridanum var. longii, Acer floridanum var. villipes, Acer nigrum var. floridanum, Acer saccharinum var. floridanum, Acer saccharum ssp. floridanum, javor cukrový var. floridanum, Saccharodendron beardatum, Saccharodendron floridanum


Acer floridanum (javor floridský), atraktívny a všestranný strom pre domácu krajinu, je stredne veľký až veľký opadavý strom s oválnou až zaoblenou korunou strednej hustoty. Jeho lístie s protiľahlými, jednoduchými, dlaňovito laločnatými listami, 5-10 cm, má 3-5 mierne zaoblených lalokov. Zhora tmavozelená a v lete bledšia zospodu, listy sa na jeseň menia na žiarivú paletu žltej, oranžovej a červenej. Na jar sa pred listami alebo s listami objavujú zelenožlté kvety nesené v visiacich strapcoch, po ktorých nasleduje dvojkrídla samara. Floridský javor je tiež zaujímavý svojou atraktívnou svetlosivou kôrou s hustými nepravidelnými vlnitými hrebeňmi na starších stromoch. Končatiny sú silné a nie sú náchylné na poškodenie vetrom. Floridský javor, ktorý je známy svojou väčšou odolnosťou voči teplu ako jeho nápadný príbuzný, Acer saccharum (javor cukrový), je vynikajúcim tieňovým stromom alebo exemplárom v južných záhradách. Dôležitý pre voľne žijúce zvieratá, poskytuje skorý jarný zdroj nektáru pre včely. Jej kvety navštevujú opeľovače a semená požierajú vtáky a drobné cicavce. Strom využíva ako hniezdisko niekoľko druhov vtákov a najmä veveričiek.

  • Dorastá do výšky 20 – 60 stôp (6 – 18 m) a šírky 25 – 40 stôp (7 – 12 m).
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko alebo čiastočný tieň v úrodný , vlhký , kyselina , dobre odvodnené pôdy . Floridský javor toleruje širokú škálu pôdnych typov, ale nie je odolný voči soli. Odolný voči suchu po založení.
  • Nízka údržba , tento strom potrebuje malé prerezávanie. Ak je prerezávanie nevyhnutné, prerezávajte ho počas obdobia vegetačného pokoja a vyhnite sa prerezávaniu na jar, keď miazga tečie. Prihnojujte na jar pred vzídením listov.
  • Dávajte pozor na verticiliové vädnutie, javorovú šupinu, vrtáky, vošky a roztoče.
  • Treba dbať na ochranu kmeňa stromu pred poškodením burinami alebo kosačkami na trávu
  • Rozmnožujte semenami.
  • Pochádza z Atlantiku a pobrežnej nížiny Perzského zálivu v Spojených štátoch, z juhovýchodnej Virgínie na severe, na juh do centrálnej Floridy a na západ do Oklahomy a Texasu, a tiež bežný v južnom Illinois a Missouri.

Požiadavky

Otužilosť 6 – 9
Typ rastliny Stromy
Rodina rastlín Acer - Javory
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu Jar (skoro, stred, neskoro)
Leto (skoro, stred, neskoro)
jeseň
Zima
Výška 20' – ​​60' (6m – 18m)
Šírenie 25' – 40' (7,5 m – 12 m)
Potreby vody Priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, Hlina, Piesok
pH pôdy Kyslý, neutrálny
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Okázalý
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Stredozápad,Illinois,Missouri,Juhovýchodná,Alabama,Arkansas,Florida,Gruzínsko,Louisiana,Mississippi,Severná Karolina,Južná Karolína,Tennessee,Virginia,Juhozápad,Texas
Tolerancia Sucho
Priťahuje Vtáky
Záhradné štýly Neformálne a Chata,Préria a lúka