Acacia farnesiana (sladká akácia)

Acacia farnesiana (sladká akácia)

Huisache, Texas Huisache, Sweet Acacia, Parfum Acacia, Mealy Acacia, Mealy Wattle, Cassie, Vachellia farnesiana, Acacia minuta, Acacia smallii, Mimosa farnesiana, Pithecellobium minutum, Vachellia densiflora


Acacia farnesiana (sladká akácia), cenená pre svoje vysoko voňavé kvety, je polostále zelený viackmenný ker alebo malý strom s prirodzene sa rozširujúcim vázovitým tvarom. Jeho cik-cak stonky sú plne vyzbrojené ostrými tŕňmi a pokryté perovitými, jemne delenými lístkami jemne zelenej farby. Lístie zostáva vždy zelené v teplých zimných oblastiach za predpokladu, že pôda nevyschne. Oblaky malých, jasne zlatožltých, lupienkovitých kvetov, 1/2 palca (1 cm), sa objavujú v strapcoch koncom zimy až skoro na jar, potom sporadicky po každom novom raste, čím poskytujú dlhotrvajúce kvetinové prejavy . Kvety ustupujú do krátkych, bacuľatých, takmer valcovitých kvetináčov s dĺžkou 2-3 palce (5-7 cm). Sladká akácia, ktorá sa okrasne pestuje od roku 1600, sa vo veľkej miere pestuje v južnej Európe pre svoje nádherne voňajúce kvety, z ktorých sa získava parfum Cassie. Tento južanský domorodec, ktorý je vysoko odolný voči suchu, škodcom a hmyzu a nenáročný na údržbu, je vynikajúcou bariérovou výsadbou (vďaka svojim ostrým tŕňom) alebo hniezdnym krytom pre voľne žijúce zvieratá. Keď je vycvičený ako malý strom, je pravdepodobné, že sa stane kúskom rozhovoru, keď ho ozdobia kaskádami voňavých žltých kvetov. Relatívne krátke trvanie, pravdepodobne menej ako 30 rokov.

  • Dorastá do výšky a šírky 15-20 stôp (450-600 cm). Pridáva 24-36 palcov za rok (60-90 cm). Z prísaviek môže vytvárať husté húštiny.
  • Najlepšie účinkuje v plné slnko alebo čiastočný tieň v voľný , suché až stredné , dobre odvodnené pôdy . Najlepšia produkcia kvetov na plnom slnku. Neznáša ťažké, hlinité alebo vlhké pôdy. Soľ a odolný voči suchu po založení.
  • Sladkú akáciu vysaďte na miesto, kde deti ani návštevníci neprichádzajú do kontaktu s jej ostrými ostňami.
  • Prerežte podľa potreby, aby ste posilnili štruktúru a tvar stromu.
  • Vo všeobecnosti bezproblémové, ale dávajte pozor na vyvŕtavačku, húsenice a hnilobu koreňov. Odolný voči jeleňom.
  • Rozmnožujte skarifikovanými semenami.
  • Pochádza z južnej Kalifornie po južnú Floridu, Mexiko, Strednú Ameriku až po sever Južnej Ameriky.

Požiadavky

Otužilosť 9 – 11
Klimatické zóny 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Typ rastliny Kríky, stromy
Rodina rastlín Akácia
Vystavenie Plné slnko, čiastočné slnko
Sezóna záujmu jar (skoro, stred)
Zima
Výška 15'-20' (4,5 m – 6 m)
Šírenie 15'-20' (4,5 m – 6 m)
Potreby vody Nízka, priemerná
Údržba Nízka
Typ pôdy Hlina, piesok
pH pôdy Kyslé, alkalické, neutrálne
Odvodňovanie pôdy Vlhký, ale dobre odvodnený, dobre odvodnený
Charakteristika Voňavé, nápadné
Pôvodné rastliny Spojené štáty,Kalifornia,Juhovýchodná,Alabama,Florida,Gruzínsko,Louisiana,Mississippi,Juhozápad,Arizona,Nové Mexiko,Texas
Tolerancia Jeleň, sucho, suchá pôda, soľ
Použitie v záhrade Živé ploty a zásteny
Záhradné štýly Stredomorská záhrada